Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem şirketlere Google arama sonuçlarında görünmek için harika bir fırsat sunar. Google Benim İşletme oluşturmanın en iyi yanı, ücretsiz olmasıdır!

Google Benim İşletmem Nedir ?

Google Benim İşletmem, işletmenizin konumunu Google Haritalar'da ve yerel arama sonuçlarında listelemenizi sağlar. 

Açılış/kapanış saatleri, iletişim bilgileri veya web sitenize bir bağlantı dahil olmak üzere işletmenizle ilgili önemli bilgileri görüntüleyebilirsiniz. 

İşletmeniz çevrimiçi bir işletmeyse ve fiziksel bir mağazanız yoksa, yine de bir Google Benim İşletmem sayfasına sahip olmayı düşünmelisiniz.

Google Haritalama olarak da anılan Google My Business, Google'ın işletmeler için sağladığı ücretsiz bir dijital harita hizmetidir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi için en iyi araçlardan biri, yerel SEO çalışması yapan dijital pazarlamacıların yeni gözdesi olan "Google My Business".

Google Benim İşletmem Neden Önemli ?

Google'ın kendi bünyesinde sunduğu bu hizmete öncelik verilmektedir. Çünkü şirketi belirli bir adrese bağlar ve yerel kaynakları kullanır, böylece kullanıcılar yorum yapabilir ve değerlendirebilir. Bunu yaparak kullanıcılarına kolaylık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu hizmeti doğru kullanan firmaların daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmasını sağlar.

Google Benim İşletmem'e nasıl kaydolunur?

İşletme Profilimi işletmem için güçlü bir pazarlamacıya dönüştüren ücretsiz bir araç mı? Nereden kaydolurum?

Google My Business'ın tam olarak ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılacağını net bir şekilde anladığınızda, artık bu ücretsiz aracı kullanmanın yerel pazarlama için yalnızca iyi bir fikir değil, aynı zamanda bir zorunluluk olduğunu da görebilirsiniz. İşletme Profilinizin rakiplerinizi geride bırakması ve dünyanın en popüler arama motorunda daha fazla müşteri çekmesi için Google Benim İşletmem hesabınızı hemen çalışır duruma getirin.

Bir Google Benim İşletmem hesabı almak için google.com/business adresine gidin ve sizi bir hesap oluşturma adımlarında yönlendirecek olan "Şimdi yönet"i tıklayın. Unutmayın, bir Google Benim İşletmem Hesabı otomatik olarak bir İşletme Profili oluşturmaz; size bu Profil'e erişmenizi ve ona daha fazla billgi eklemenizi sağlar.  

İşletmenize Dair Bilgileri Doğru ve Eksiksiz Paylaşın

Başarılı bir SEO kampanyası için Google My Business'ta işletmenizle ilgili tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak başlayabilirsiniz. Kullanıcı dostu bir şirket olarak yakındaki rakiplerinizi geride bırakma sürecine başlarsınız.

İşletmenizin Yerel Arama Görünürlüğünü İyileştirin

Google Benim İşletmem girişinizi ayarlamak, işletmenizi internette bulunacak şekilde ayarlamanın en basit ve en etkili yollarından biridir. Giderek daha fazla arama sorgusu coğrafi olarak belirli hale geliyor ve Google'ın algoritmaları, kullanıcının amacını dikkate alacak şekilde geliştirildi.

Muhtemelen bir noktada 'yakınımdaki yemek yenecek yerler' gibi bir Google araması yaptınız, öyleyse, Google'ın mevcut konumunuza göre yemek yiyebileceğiniz üç konumun bir listesini döndürdüğünü fark edeceksiniz. Arama sorgunuz sonucunda gösterilen üç işletmenin GMB sayfası var ve sizi müşteri olarak çekmeye bir adım daha yaklaştılar.

Bu yemek yenecek yerlerin bir GMB sayfası olmasaydı, gösterilmezlerdi. Sattığınız ürün veya hizmet ne olursa olsun, bunu işletmenizin bağlamında düşünün. Yerel aramalar işletmenize nasıl fayda sağlayabilir ve yerel arama olmadan neleri kaçırıyor olabilirsiniz?

Google, algoritmalarında düzenli değişiklikler yaptığından, yerel aramada bulunabilmek istiyorsanız, bir Google Benim İşletmem listelemesine sahip olmanız ve bunu düzenli olarak optimize etmeniz gerekir. 

Google Benim İşletmem Sayfanızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

İşletmeniz için bir GMB sayfası oluşturup talep ettikten sonraki adım, sayfanın optimize edildiğinden ve tüm önemli bilgileri doldurduğunuzdan emin olmaktır. GMB listenize mümkün olduğunca çok bilgi eklemeyi hedeflemelisiniz.

Kullanıcılar aramalarını yapıp arama sonuçlarında işletmenizi bulduklarında, bir sonraki adımları, iletişim bilgileri ve yol tarifleri gibi daha fazla bilgi edinmek için işletmenizi tıklamak olacaktır.

İnsanların arama şekli değişiyor ve bilgiye anında erişilmesi gerekiyor. Doğru bir iş adresi belirlemediyseniz, insanların sizi fiziksel olarak bulması kolay olmayacaktır. İşletmenizi bulmak kolay değilse, insanlar başka işletmelere gideceklerdir. Bu kadar basit.

Bu, işletmelerin artık içinde rekabet etmesi gereken çevrimiçi ortamdır, bu nedenle işletmenizin insanların çevrimiçi arama yapma şeklinden yararlandığından emin olun ve bunun yeni müşteriler çekme becerinizi engellemesine izin vermeyin.

Açıklamanızı Doğru Yapın

Girişinize eklemek için iyi bir açıklama yazmak için zaman ayırın ve mümkün olduğunca yerel hale getirmeye çalışın, böylece kullanıcı için daha alakalı olur. Açıklama, işletmenizin ne yaptığına ilişkin bir genel bakış olarak kullanılır ve işletmenizle ilgili anahtar kelimeler burada kullanılabilir. GMB açıklamanız en fazla 750 karakter olabilir, ancak en alakalı bilgileri ilk birkaç cümlede almak faydalı olacaktır. İşletmenizi en iyi tanımlayan 2-3 anahtar kelime eklemeye çalışın.

Anahtar Kelimelere Önem Verin

Bir şirketin Google My Business hesabının, sosyal medyadaki varlığı kadar eşit derecede önemli olduğunu unutmayın. Çünkü Google, My Business'taki kelimelerden bile web sitenizi ön plana çıkarabilir. Sonuç olarak, hedef kitlenizin kullandığı arama terimlerini kullanmak, onlarla bağlantı kurma şansınızı artıracaktır.

Düzenli Aralıklarla Paylaşımlar Yapın

Google'da öne çıkmak ve rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, yazdığınız blog yazıları ve sosyal medya paylaşımlarınızın duyurular bölümü düzenli olarak Google My Business'ta yer almalıdır.

GMB gönderilerine 10 adede kadar Fotoğraf veya Video Ekleyin 

Şubat 2020 itibarıyla artık Google yayınlarına 10 adede kadar fotoğraf veya video ekleyebilirsiniz. Bu, gönderilerinizi yükseltmek ve rekabette öne çıkmak için daha fazlasını yapabileceğiniz anlamına gelir. Resimler ve videolar bir hikaye anlatmaya yardımcı olabilir ve birden fazla resim ekleme yeteneği, birden fazla ürün resmi eklemenize yardımcı olacağından kesinlikle e-ticaret işletmelerine fayda sağlayacaktır.

Düzenli Olarak Görüntüler Ekleyin 

İşletmenizin dışı/iç kısmı, logonuz ve ekibiniz gibi temel görseller eklemiş olabilirsiniz ancak burada durmamalısınız. Mümkün olduğu kadar çok resim gönderin. Bu, Google'a aktif olduğunuzu gösterecek ve sizi haritada veya yerel arama sonuçlarında daha üst sıralarda göstermeye geldiğinde size yardımcı olacaktır. 

Yorumları Yanıtlayın

İyi ya da kötü (ve özellikle kötü) - müşterinizin işletmenizle ilgili deneyimleri konusunda ciddi olduğunuzu bilmesi için tüm incelemeleri yanıtladığınızdan emin olun. Bu aynı zamanda diğer müşterilerin bir marka olarak size güven duymasına yardımcı olacaktır. Satın alma sonrası aşamada bir bağlılık düzeyi gösterdiği için iyi bir inceleme bırakan müşterilere teşekkür edin ve onlara teşekkür edin.

Son olarak, incelemelerinizi bir işletme olarak daha iyiye gitmek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz; insanların nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadıklarını öğrenin ve geliştirin. Yorumlar, bir işletme için değerli verilerdir.

Yapılan Açıklamalara Dikkat Edin Ve Onlarla Etkileşim Kurmak İçin Çaba Gösterin

Yorum kısmı çok önemli. Yorumlar, işe aşina olmayanlar için bir referans noktası görevi görür ve sonuç olarak insanların size olan güveni ilk olarak bu noktada tesis edilir. Kuşkusuz, daha iyi sonuçlara sahip işletmelerin, anahtar kelime aramalarında daha yüksek görünme şansı daha yüksek olacaktır.

Müşteriler artık sorularına hızlı ve kesin yanıtlar alabilecekleri şirketleri tercih ediyor. Ek olarak, yorumları düzenli olarak inceleyerek, sorulara tatmin edici yanıtlar vererek ve müşteri gereksinimlerine göre boşluklarınızı doldurarak olumlu geri bildirimler alabilirsiniz.

Fotoğraf Paylaşmayı İhmal Etmeyin

Fotoğraf kullanan işletmeler, Google standartlarına göre %35 daha fazla tıklama ve görüntüleme alıyor. Kullanıcıların, bir anlık görüntüsünü gördükten sonra bir işletmeye güvenme olasılığı daha yüksektir.

Google Benim İşletmem Kısmından Analizler

Google My Business sayesinde müşterilerin firmayı veya işletmeyi nasıl bulduklarına dair bir çalışmayı görebiliriz. Bir işletmeyle ilgili önemli bilgilere erişmenin, iletişim kurma, Google Haritalar'ı kullanma, web sitesini ziyaret etme, organik arama vb. gibi çok sayıda yolu vardır. Google Benim İşletmem sayfasından, işletmeyi kaç kişinin aradığı, kaç kişi olduğu hakkında daha ayrıntılı bilgiler görebiliriz. insanlar fotoğrafları gördü, kaç kişi yol tarifi istedi ve bu yol tariflerini nereden aldı.

Alıcıların şirketi bulmak için kullandığı terimleri de görebiliriz. Bu anahtar kelimeleri yaklaşan Google My Business girişlerinde kullanabiliriz. Ayrıca SEO hizmetleri için bizi işe alan işletmeler, web sitelerinde bu anahtar kelimeleri kullanarak bir blog yazısı hazırlamamızı ve haber bölümünde kullanmamızı sağlayabilirler.

Google Benim İşletmem'in Avantajlarını Kaçırmayın

İşletmenizin güncel ve ayrıntılı bir Google My Business sayfasına sahip olduğundan emin olun. Bir tane oluşturmak ve optimize etmek için zaman ayırmadıysanız, Google arama sonuçlarında görünmenin en iyi ücretsiz yollarından birini kaçırıyorsunuz demektir. Aynı zamanda son derece uyumludur ve günlük değişiklikleri yansıtmak için gerektiğinde güncellenebilir. Sayfanızı optimize etmek için gereken tek şey zaman ve bilgidir, bu yüzden bunu yaptığınızdan emin olun. Faydalarını anında görebilirsiniz.