Web Tasarım

Web Tasarım Nedir ?

"Web tasarımı" terimi, çevrimiçi olarak görülen web sitelerinin düzenini tanımlar. Yazılım geliştirme yerine, genellikle web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi bileşenlerini ifade eder. Web tasarımının ana odak noktası masaüstü tarayıcılar için web siteleri oluşturmaktı, ancak 2010'ların ortasından itibaren mobil ve tablet tarayıcıları için tasarım önem kazandı.

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin görünümünden, hissinden ve hatta bazen içeriğinden sorumludur. Örneğin görünüm, kullanılan renkler, metin ve resimler anlamına gelir. Bilginin organizasyonu ve kategorizasyonu, düzeni olarak adlandırılır. Etkili bir web tasarımı, kullanıcı dostu, estetik açıdan hoş ve web sitesinin hedef kitlesine ve markasına uygundur. Birçok web sitesi, izleyicilerin ek bilgi ve işlevlerle dikkatlerinin dağılmaması veya kafalarının karışmaması için işleri basit tutmaya odaklanır. Bir web tasarımcısının çıktısının temeli, hedef kitlenin güvenini kazanan ve besleyen bir site olduğundan, mümkün olduğunca çok sayıda olası kullanıcı rahatsızlığı kaynağını ortadan kaldırmak, dikkate alınması gereken çok önemli bir faktördür.

 

Duyarlı ve uyarlanabilir tasarım, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri oluşturmak için en popüler tekniklerden ikisidir. Uyarlanabilir tasarımda, web sitesi içeriği tipik ekran boyutlarına karşılık gelen düzen boyutlarında sabitlenirken, duyarlı tasarımda bilgiler ekran boyutuna göre dinamik olarak hareket eder. Cihazlar arasında mümkün olduğunca tutarlı bir düzen, kullanıcı katılımını ve güvenini korumak için çok önemlidir. Tasarımcılar, çalışmalarının nasıl görüneceğinin kontrolünden vazgeçerken dikkatli olmalıdır, çünkü bu alanda duyarlı tasarım zor olabilir. İçerikten de sorumlularsa becerilerini çeşitlendirmeleri gerekebilecek olsa da, nihai çıktı üzerinde tam kontrole sahip olmaktan fayda sağlayacaklardır.

Web tasarım ajansı olan SitenBurada sizlere sunulabilecek en kaliteli hizmeti vermek için her gün çalışıyor. Yeni düşünce yapıları, yeni tasarımlar, kaliteli site içerikleri ve bütçeye uygun olarak planlarımızla müşterilerimizi zirvenin doruk noktalarına taşıyoruz. Kayseri tasarım ajansları arasında bir numara olan SitenBurada sizlerle tanışmayı bekliyor.

Dinamik Bir Web Sitesi Tasarlama

Web sitesi tasarımı alanında, dinamik web sitesi tasarımı giderek daha önemli hale geliyor. Web siteleri, artan ihtiyaçlar ve gelişen teknolojiler nedeniyle değişen trendlere ayak uydurmak için çeşitli dinamik niteliklerle geliştirilmektedir. Web sitesini görüntülemek için kullanılan platform, görüldüğü yer vb. gibi bir dizi değişkene bağlı olarak, dinamik bir web sitesi birçok türde görselleştirme sunar. Modern web siteleri çeşitli cihazlarda okunacak şekilde tasarlanmıştır. İnternet ortamlarında gezinmeye çalışırken, işletmeler veya markalar genellikle dinamik bir web sitesi kullanır.

Dinamik web siteleri, müşterileri üzerinde bir izlenim yaratmak isteyen birçok şirket için devrilme noktası olabilir. Güven duygusu taşıyan ve ayırt edici bir web sitesi yapmak, her zaman geniş bir potansiyel müşteri kitlesi çekecektir. Statik bir web sitesine kıyasla, dinamik bir web sitesinin daha birçok özelliği vardır. Dinamik web siteleri, web sunucularında depolanan veri parçalarından daha fazlası oldukları için statik web sitelerinden farklıdır.
Web sitesinin etkileşim veya görselleştirme özelliklerini oluşturan çeşitli bileşenlerin birleştirilmesi, dinamik web siteleriyle sonuçlanır. Bu web siteleri ile, sahibi, kullanıcı tercihlerine yanıt olarak içeriği değiştirebilir. Dinamik bir web sitesinin geliştirilmesi, sık güncellemelerin veya belirli bir organizasyonun kutladığı özel günlerin paylaşılmasını kolaylaştırır.


Nispeten konuşursak, dinamik web siteleri statik web sitelerinden çok daha kullanışlıdır. Dinamik web sitelerinin geliştirilmesinde sunucu teknolojileri kullanıldığı için bu mümkündür. PHP, JavaScript ve SQL gibi araçlar kullanılarak ziyaretçilere yanıt veren bir web sitesi oluşturulur. Son yıllarda bunun gibi ziyaretçi etkileşimi sağlayan web siteleri daha fazla ilgi görmeye başladı. Dinamik bir web sitesi oluşturmak için kodlama dillerini sağlam bir şekilde kavrayan yetenekli bir geliştirici gereklidir.

Harika bir web sitesi oluşturmak için geliştirici, belirli bir müşteri tarafından uygulanan kısıtlamaları anlamalıdır. Kodlar içinde geliştirilen her öğe, izleyenlerin dikkatini çekecek şekilde uygun sıraya yerleştirilmelidir. Web sitesinin öğelerinin özellikleri ve sınırları kodlarla tanımlanmıştır. Bu faktörler nedeniyle dinamik bir web sitesi oluşturmak daha fazla zaman alır. Geliştiriciler, dinamik web siteleri oluştururken sitenin her bileşenine hak ettiği ilgiyi göstermelidir. Bu web siteleri, içerik yönetim sistemleri, mesaj forumları, yayınlama araçları vb. dahil olmak üzere bir dizi özelliğe sahip olabilir. Dinamik bir web sitesi ile birlikte gelen uyarlanabilirlik özelliği, onun en önemli bileşenidir. Bu web sitelerini görüntülemek için internete tam erişim sağlayan herhangi bir platform kullanılabilir. Bir işletme için dinamik bir web sitesi geliştirmek pahalı ve zaman alıcı olabilir, ancak birçok açıdan statik bir web sitesine her zaman tercih edilecektir. Son olarak, dinamik web siteleri, özelleştirilmiş ve ilgi çekici içerikleri başarıyla sunarak ve yerinde alınan belirli öğelere veya etkinliklere yanıt vererek kullanıcı deneyimini geliştirir.

Statik Bir Web Sitesi Tasarlama

Web siteleri, belirli bir işlev için kurulmuş gerçek dünyadaki işletmelerin dijital adresleridir. Belirli bir müşteri tarafından ifade edilen ihtiyaçları ele almak amacıyla oluşturulurlar. Adından da anlaşılacağı gibi, statik web siteleri, çevrelerine tepki veren bileşenlerden yoksundur. Tam olarak web tarayıcısında saklandığı gibi görüntülenen sabit bir sayfadır. Sadece temel kodlama bilgisi ile yapılabilecek en basit web sitesi türü statik web sitesidir. Bu web siteleri, rekabette öne çıkmak isteyen şirketler için ideal bir araç olabilir. Belirli bir firmanın yararına, statik sayfalardan oluşan bir koleksiyon oluşturmak, farkındalık oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu sayfalar, belirli bir şirket hakkında bilgi ve ayrıntıları içerir. Statik bir web sitesi, müşteri tarafından sağlanan verileri tutmak için bir veya daha fazla web sayfası içerebilir. Bu web sitelerinin her biri içerdiği bilgileri dikkat çekici bir şekilde sergilemektedir. İlgi çekici bir çevrimiçi varlık, izleyicilerin dikkatini çekecek ve tanıtım çabalarını destekleyecektir. Bu web siteleri, belirli bir şirketin varlığına ilişkin geri bildirim almak için halka çevrimiçi olarak dağıtılır. Depolanan bilgilerin önceden var olması nedeniyle, bu tür web siteleri sürekli olarak güncellenemez. Web sitelerini çağa uygun tutmak isteyenler için statik bir web sitesi önerilmez. Bu durumlarda, belirli bir şirket, bilgilerin tek bir tıklamayla değiştirilebileceği dinamik bir web sitesi tasarlamalıdır.


Statik web siteleri, belirli bir web sunucusunun sisteminde dosya olarak tutulan HTML dosyalarıdır. Bir web tarayıcısında gösterilecek bilgiler HTML belgesinin kodlarında yer alır. İnternette ortaya çıkan tüm adresler web tarayıcısı kullanılarak bulunabilir. Belirli bir web sitesi oluşturmak için kullanılan kodu kavradığı için anlaşılır bir üslupla ifade edebilmektedir. Web sitesi için oluşturulan her kod parçası benzersiz bir öğe türü tanımlar. Güzel bir web sitesi oluşturmak için her öğenin kodları doğru sırada yerleştirilmelidir. Kod yazarken, hatalardan veya hoş olmayan temsillerden kaçınmak için doğru sırayı korumak önemlidir. Kodlama aşamasına başlamadan önce, yetenekli tasarımcılar, tasarlanması gereken web sitesinin düzenini oluşturur. Bir web sitesinin görsel temsili, bir poster veya infografik ile karşılaştırılabilir olan düzeni ile sağlanır. Müşterinin istediği değişiklikleri anlamak, nihai ürünün düzenini oluştururken yardımcı olabilir. Dinamik web sitelerinin aksine statik web siteleri, siber saldırılara karşı üstün koruma sağlar. Veritabanı olmaması nedeniyle, daha fazla güvenlik hissi sunarlar. Saldırıya uğradığında bile, kötü içerik kaldırıldıktan sonra yeniden yüklenerek web sitesi hızla kurtarılabilir. Dinamik öğelerin daha az kullanılması nedeniyle, statik bir web sitesi dinamik olandan önemli ölçüde daha iyi performans gösterir.